lgdr kuchnia dawna

„NATURALNA AKADEMIA ZIEMI ŁUKOWSKIEJ” KUCHNIA WIEJSKA I DWORSKA NA PRZEDWIOŚNIU

W piątek 23 lutego 2024, na zaproszenie Sylwia Romańska-Węzik pani Prezes Lokalna Grupa Działania Razem , prowadziłam warsztaty kulinarne pod tytułem / Kuchnia dworska i chłopska. To już 3 rok prowadzę warsztaty na Lubelszczyźnie dzięki współpracy z panią Sylwią. Jej osobiste zainteresowania roślinami, dziką kuchnią i zdrowiem, a także przywracaniem dawnej wiedzy wśród mieszkańców północnej Lubelszczyzny, powodują, że mogę swoją wiedzę tam przekazywać. Także z wielkim wzruszeniem słucham opowieści uczestników moich warsztatów. O dawnym stylu życia, żywieniu, ziołach. Zawsze z ogromnym sentymentem wracam na te tereny.
 
W przepięknym budynku dawnej plebani, należącym do Koła Gospodyń Gospodarzy w Kownatkach, przygotowywaliśmy potrawy inspirowane dawna kuchnia chłopska i dworską. Głównym tematem były zapomniane warzywa, dawniej uprawiane. Takie jak – skorzonera, czyli wężymord, groch polny czyli lędźwian, pasternak, różne odmiany rzep i rzodkwi. Panie z wielkim doświadczeniem zrobiły podpłomyki z mąk – orkiszowej, z krzycy, samopszy i płaskurki, z dodatkiem mąki konopnej. Podpłomyki zjedzone zostały ze szpinakiem z gwiazdnicy. Ulepione zostały pierogi z mąki orkiszowej i z samopszy, z nadzieniem z lędźwianu.
Do tego surówki z czarnej rzepy, oraz z fenkułu – kopru włoskiego. Do surówek jedyny właściwy olej – z lnianki, czyli rydzowy @skarbynaturyzzablocia .
 
Zdjęcia z warsztatów niżej 🙂 ja zarządzałam wspaniałymi 20 kobietami i 1 panem 🙂
Muszę jednak nadmienić, ze skorzonerę po raz kolejny zamawiałam na Allegro, w firmie @egarden885 , którego serdecznie polecam. Zamówiłam tam pasternak, grzyby – boczniak mikołajkowy i shimeji, topinambur, pasternak, zielone banany – platany i jeszcze parę smaczków.
Przygotowuje się na kolejne wyzwanie @odżywsiezdziczejemy i szykuje nowe przepisy dla jego uczestników.
Dzisiaj dotarłam do dna paczki ( po warsztatach byłam na urodzinach brata, potem spacer pod Warszawą – a samochód rozpakowałam dopiero wieczorem..)
A w paczce prezenciki ! Wspaniałe i pyszne owoce – rambutan, mangostan, marakuja… i dopisek ❤️❤️❤️❤️ dziękuję i jak zjem to co przyszło to lecę zamawiać kolejną paczkę !
I czekam oczywiście, aż wróci brukiew

A tu relacja od Lokalnej Grupy Działania Razem oraz zdjęcia. 

Ekspert Pytania na śniadanie poprowadził warsztaty dla mieszkańców powiatu łukowskiego🌿 🫕🥬
Za nami trzecie warsztaty z cyklu „NATURALNA AKADEMIA ZIEMI ŁUKOWSKIEJ” ➡️➡️ KUCHNIA WIEJSKA I DWORSKA NA PRZEDWIOŚNIU.
23 lutego 2024 r., na zaproszenie Prezes Zarządu LGD „RAZEM” Pani Sylwia Romańska-Węzik warsztaty kulinarne pod tytułem KUCHNIA WIEJSKA I DWORSKA NA PRZEDWIOŚNIU poprowadziła Pani Justyna Pargieła. To wybitny ziołoznawca, ekspert Pytania na śniadanie, towaroznawca zielarski, kosmetyków i żywności funkcjonalnej, zielarz – fitoterapeuta, naturopata, absolwentka kursów Terapie Biologiczne u dr Henryka Różańskiego, psychodietetyk, wykładowczyni w Instytucie Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych, autorka książki DziczeJemy w kuchni – 24 rośliny, które mogą być Twoim pożywieniem, prowadzi profil DziczeJemy.
Pani Sylwia Romańska-Węzik zaprosiła do współpracy Panią Justynę, krzewicielkę wiedzy zielarskiej, aby podzieliła się swoją wiedzą z mieszkańcami Ziemi Łukowskiej. Pani Sylwia od lat jest fanką zdrowego odżywiania i ziołolecznictwa i to ona jest pomysłodawczynią i autorką całego projektu „Promocja Turystyki tudzież Kultury”, w tym cyklu „NATURALNA AKADEMIA ZIEMI ŁUKOWSKIEJ”.
W przepięknym budynku dawnej plebani, obecnie Centrum Etnograficzne w Kownatkach, uczestnicy warsztatów przygotowywali potrawy inspirowane dawną kuchnią chłopska i dworską. Głównym tematem były zapomniane warzywa, dawniej uprawiane w Polsce. Takie jak – skorzonera, czyli wężymord, groch polny czyli lędźwian, pasternak, różne odmiany rzep i rzodkwi. Panie, i nawet jeden Pan 😊, z wielkim zaangażowaniem brali udział w warsztatach.
Pani Prezes Sylwia Romańska-Węzik pod okiem Pani Justyny, ale z wielką wprawą zrobiła podpłomyki z mąk – orkiszowej, z krzycy, samopszy i płaskurki, z dodatkiem mąki konopnej. Podpłomyki zjedzone zostały ze szpinakiem z gwiazdnicy. Pierwszy próbował Pan Wójt Mariusz Osiak, któremu dziękujemy za przybycie oraz bezpłatne udostepnienie pomieszczeń w Kownatkach.
Uczestniczki ulepiły pierogi z mąki orkiszowej i z samopszy, z nadzieniem z lędźwianu. Do tego surówki z czarnej rzepy, oraz z fenkułu – kopru włoskiego, a do surówek olej – z lnianki, czyli rydzowy (jedyny właściwy, jak powiedziała pani Justyna).
Nadmieniamy, że Centrum Etnograficzno- Wypoczynkowe wsi Kownatki to bardzo ciekawy przykład realizacji Lokalnej Strategii Rozwoju na lata 2016-2023 zrealizowanego przez gm. Łuków ze środków #PROW20142020 za pośrednictwem LGD „RAZEM”, więcej o tej inwestycji w Kownatkach https://lukow.tv/artykul/centrum-etnograficzne/1001378…
✅Przypominamy, że to mieszkańcy terenów wiejskich powiatu łukowskiego (tzw. obszar LGD „RAZEM”) wybrali tę tematykę i osobę prowadzącą w ankiecie opublikowanej w grudniu 2023 r. na naszej stronie internetowej i profilu FB. Do udziału w ankiecie zachęciła mieszkańców Pani Sylwia Anna Zgorzałek – Przewodniczącą Koła Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Kownatkach, za co serdecznie dziękujemy 🙂
Warsztaty spełniły oczekiwania uczestników, o czym świadczył świetny humor podczas zajęć oraz 100% zadowolenia wynikające z wypełnionych ankiet poszkoleniowych – załączamy przykładowe ankiety! Pozdrawiamy wszystkich uczestników i już teraz zapraszamy do udziału w kolejnych działaniach Lokalnej Grupy Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI” promujących Szlak Ziemi Łukowskiej 🌳
‼️ Mamy niespodziankę dla wszystkich mieszkańców, którzy nie mogli wziąć udziału w warsztatach. Na końcu galerii zdjęć z tego wydarzenia znajdują się przepisy od prowadzącej na podpłomyki z gwiazdnicą i pasztet z lędźwianu – życzymy przyjemnego i zdrowego gotowania 😊
Zdjęcia z warsztatów Sylwia Romańska-Węzik oraz Master TV Łuków – bardzo dziękujemy.
Wkrótce ukaże się wideorelacja z warsztatów autorstwa Ireneusza Mateńko z Master TV Łuków! 🎥
——
Warsztaty są elementem projektu „Promocja Turystyki tudzież Kultury” (akronim PTtK) realizowanego przez Lokalną Grupę Działania „RAZEM KU LEPSZEJ PRZYSZŁOŚCI”.
Projekt współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 w ramach poddziałania 19.3 „Przygotowanie i realizacja działań w zakresie współpracy z lokalną grupą działania”

Więcej praktycznej wiedzy o dzikich roślinach - w mojej Akademik Dzikiej Kuchni!

Plan zjazdów Akademii Dzikiej Kuchni z Dziczejemy Szkoła botaniczno - kulinarna

Odkrywaj razem ze mną sekrety dzikiej kuchni i ziołoznawstwa na kanale DziczeJemy. Zapisz się, aby być na bieżąco z nowościami kulinarnej przygody z roślinami jadalnymi i naturalnymi metodami zdrowego życia. Smacznej podróży życia pełnej zielonych inspiracji!

☕Postaw mi kawę 

Bądź na bieżąco 

Zapisz sie do newsletter

Dodaj komentarz