Dziurawiec zwyczajny

Jak rozpoznać dziurawiec – YouTube

Tutaj znajdziecie link do mojego pierwszego filmu na YouTubie. Nagrywam i będę nagrywać spontanicznie krótkie filmiki. Na początek jak rozpoznawać najważniejsze sezonowe zioła. Jak rozpoznać dziurawiec – YouTube, to mój debiut na tej platformie z własnym nagraniem.

Wiem, że większość z Was tego nie potrzebuje, ale mam wiele zapytań o rozpoznawanie roślin, nawet tych uważanych za powszechnie znane. Chciałabym podać najważniejsze cechy rośliny, które ułatwią rozpoznanie, a nie będą mówione naukowym językiem, mimo mojego absolutnego szacunku i uwielbienia dla moich Nauczycieli. Dlaczego ?

Po pierwsze nie jestem botanikiem, ani biologiem. Ukończyłam wprawdzie dwa kierunki studiów podyplomowych związanych z ziołami, a także jeden kurs roczny zielarski , drugi trwa już dwa lata. Brałam udział w wielu warsztatach i spacerach z profesjonalistami. Sama również prowadziłam już niejeden warsztat i spacer. Moja misja to przekazanie wiedzy o dzikich roślinach pod strzechy, tak aby każde dziecko i dorosły potrafił rozpoznać minimum 10 – 20 roślin, które na stałe wejdą do ich domów.

Doświadczenie i rozmowy pokazało mi, że trzeba o pewnych rzeczach mówić jak najprościej. I taki będzie cel moich filmików. Krótko i prosto pokazać Wam najważniejsze cechy roślin, które są Wam niezbędne. Nie będę tutaj mówiła o roślinach z rodziny selerowatych ( no, oprócz dwóch), które są trudne do identyfikacji, oraz mogą być śmiertelnie trujące, ale o tych, które powinny być stale w Waszej kuchni i apteczce.

Dziurawiec zwyczajny, Hypericum perforatum, to roślina, którą łatwo rozpoznać. Tak mi się zawsze wydawało, ponieważ moja Babcia Helena zawsze go zbierała. Nie pamiętam z dzieciństwa innych ziół suszonych przez Babcię, ale właśnie dziurawiec był stale obecny. Babcia miała problemy z wątrobą, i zawsze dbała o zapas tego zioła. Systematycznie piła napary z tego złocistego kwiatu.

Byłam więc bardzo zdziwiona, kiedy na jednym ze spacerów, jedna z uczestniczek naszego spotkania, 5 minut po tym jak pokazałam kwitnące ziele dziurawca, i długo je omawialiśmy, przyniosła tojeść i powiedziała MAM GO!

Tak, i w ten sposób powstają legendy. A ja stwierdziłam, że należy punktować te cechy które są wyjątkowe w każdej roślinie. I będę te filmy kierowała do początkujących fascynatów roślin. Ponieważ jestem przekonana, że jak nauczycie się tych 20 roślin, z każdą następna będzie łatwiej. Może również te 20 zupełnie Wam wystarczy i to też będzie piękne i wystarczające, jeżeli tak zdecydujecie.

Także pamiętajcie, dziurawiec ma liście dziurkowane. Jak popatrzycie na liść pod słońce, dokładnie to widać. A jeszcze lepiej pod szkłem powiększającym lub mikroskopem.

Więcej o tym co można zrobić z dziurawca, zawsze u dr Różańskiego. A podstawa to

  • napar z dziurawca poprawia pracę wątroby i działa pozytywnie na trawienie
  • nalewka na działanie między innymi antydepresyjne
  • olej dziurawcowy ( macerat kwiatów dziurawca w oleju) regeneruje krążki międzykręgowe, oraz działa miejscowo przeciwzapalnie

Dziurawiec zbieramy podczas kwitnienia, do maceratu olejowego możemy również zbierać przekwitnięte kwiaty dziurawca. Otrzymamy z nich także cenny olej.

Uważam, że dziurawiec, przynajmniej w jednej z tych wymienionych form, powinien być w każdej domowej apteczce.

PS. Pamiętajcie, aby nie nadużywać dziurawca, jeżeli się opalacie, i długo z odsłoniętym ciałem przebywacie na słońcu, ponieważ miewa działanie fotouczulające. Także nie wolno go używać, jeżeli przyjmujecie leki z pewnych grup – zawsze zapytajcie lekarza, czy wolno Wam używać dziurawiec.

Justyna

Dodaj komentarz